Eva Janyšková

Certifikovaná lektorka Hormonální jógové terapie pro ženy a diabetiky podle Dinah Rodrigues, klasické jógy a jógy pro seniory
+420 602 158 422
jogamala108@gmail.com
 
LEDVINY - SESTAVA JE VELMI VHODNÁ PRO DIABETIKY A OSOBY MAJÍCÍ JAKÝKOLIV PROBLÉM S LEDVINAMI

Usadíme se do zkříženého sedu (např. turecký) nebo sedu na patách. Ruce položíme hřbety na kolena, dlaněmi vzhůru. Spojíme ohnutý ukazováček s vnitřní stranou kořene palce (opřeme ho o nejspodnější článek palce). Zbylé tři prsty zůstanou natažené, jemně od sebe oddělené. Toto postavení rukou se nazývá Džňána mudra. Zavřeme oči a soustředíme se na dech. Provedeme
3 hluboké nádech a výdechy, kdy se při nádechu lehce vytahujeme za temenem hlavy a při výdechu jemně zatlačíme do sedacích kostí. Pokud se na to cítíme, můžeme vyzkoušet dech Udždžají stimulující štítnou žlázu. Jedná se o nádech i výdech nosem přes zúžené hrdlo a hlasivkovou štěrbinu, čímž brzdíme proudění vzduchu. Nádech a výdech je ztížen a vydáváme lehce sípavý zvuk.

Poté se opřeme o dlaň nebo předloktí pravé ruky a levou rukou se vytáhneme co nejvíce doprava směrem vzhůru. Cítíme příjemné protažení v oblasti levé strany těla. Zůstaneme v pozici opět na 3 nádechy a výdechy, kdy se při nádechu snažíme levou rukou dosáhnout trošku dále, jako bychom chtěli ze stromu utrhnout třešně. Pak provedeme to samé na druhou stranu.

KOLÉBÁNÍ DO STRAN SE SKRČENÝMA NOHAMA – položíme se na záda, nohy u sebe. Skrčíme nohy v kolenou, obejmeme je rukama a přitáhneme k trupu. Hlava zůstává na podložce. Nádech a s výdechem se pomalu překulíme doleva.  S nádechem se vrátíme zpět a s výdechem se překulíme doprava. S nádechem se opět vrátíme na střed. Cvičení opakujeme na každou stranu 5 krát.

ÚČINKY: uvolnění a prokrvení celých zad, působí proti lordóze, povzbuzuje činnost ledvin, a jak jistě sami cítíte :-), posiluje šikmé břišní svaly.

PROTAŽENÍ PÁTEŘE (MÉRU AKÁRÁNA ÁSANA) – zůstáváme v lehu na zádech a překulíme se na pravý bok. Obě nohy leží na sobě, levá ruka leží na levém stehně. Pravou nataženou paží se opřeme o podložku. Zavřeme oči a vědomě prociťujeme celé tělo. Poté oči otevřeme a pro lepší rovnováhu se soustředíme pohledem na pevný bod před námi – může to být svíčka, bloček, meditační polštářek, atd. Pravou paži skrčíme v lokti a hlavu si opřeme o pravou dlaň. S nádechem skrčíme únožmo levou nohu, chytneme se prsty levé ruky za palec levé nohy a propneme nohu kolmo vzhůru do unožení. Pokud je pro Vás úplné propnutí kolen obtížné, uchopte nohu za kotník nebo za bérec a zkuste znovu propnout koleno. Se zadrženým dechem chvíli setrváme v pozici.
S výdechem se vrátíme do výchozí polohy. Přetočíme se na levý bok a zopakujeme cvičení na druhou stranu.

ÚČINKY: zklidňuje tělo i mysl, protahuje postranní svaly trupu, zvyšuje pohyblivost kyčelních kloubů, posiluje paže a zlepšuje smysl pro rovnováhu. Povzbuzuje činnost ledvin.

PROTÁČIVÝ HAD – leh na břiše, opřeme se dlaněmi o podložku v úrovni ramen. Nohy jsou mírně od sebe, prsty nohou opřené o podložku. Hlava se opírá o čelo nebo bradu. S nádechem zatlačíme pánev k podložce a postupně zvedáme hlavu obratel po obratli do hrudního záklonu. Celou dobu se opíráme o dlaně a pánev zůstává na podložce. Pohled je směrem nahoru. Nádech a s výdechem pomalu otáčíme hlavu společně s trupem vpravo a díváme se přitom přes pravé rameno na levou patu. S nádechem přejdeme na střed a podíváme se vzhůru. S výdechem se pomalu vrátíme do výchozí polohy. Cvik provedeme na levou stranu. Zopakujeme ještě 2 krát na obě strany.

ÚČINKY: udržuje pružnost páteře a působí jako prevence proti výhřezu meziobratlových plotének. Harmonizuje funkci ledvin a ženských orgánů. Pomáhá proti zácpě a celkově slaďuje tělo i mysl.

Poté přejdeme do pozice DÍTĚTE - hýžděmi se posadíme na paty, zabalíme tělo jakoby do balíčku a čelem se opřeme o zem. Ruce dáme podél těla tak, že se hřbety dlaní opírají o podložku. Setrváme na 3 hluboké nádechy a výdechy. S nádechem vnímáme, jak dech vstupuje do lopatek a s výdechem se sune podél páteře až do pánve. Jedná se o velmi relaxační a uvolňující pozici.

KOČKA (MARDŽARIÁSANA) – po relaxaci v pozici dítěte se pomalu přesuneme do sedu na patách. Ruce spočívají na stehnech, trup je vzpřímený a uvolněný. S nádechem provedeme klek a předpažíme ruce dlaněmi dolů. S výdechem přejdeme do vzporu klečmo. Nádech a s výdechem skláníme hlavu bradou k hrudní kosti a zároveň vyhrbujeme záda a zatahujeme břicho. S nádechem opačný pohyb – zakláníme hlavu, pohled ke stropu, bříško se vyklene a bedra jsou jemně prohnutá. Opakujeme 5 krát.

ÚČINKY: příznivě působí na celá záda, uvolňuje ztuhlost páteře a blokády. Ovlivňuje činnost břišních orgánů, odstraňuje bolesti hlavy.

Opět si odpočineme v pozici DÍTĚTE, ze které pomalu přejdeme do rovného sedu s nataženýma nohama DANDÁSANA, kdy ruce leží na stehnech a páteř je vzpřímená.

ÚČINKY: podporuje stabilitu těla a mysli, posiluje zádové svaly.

POZICE KLEŠTÍ (PAŠČIMOTANÁSANA)zůstáváme v předchozí pozici. S nádechem vzpažíme a s výdechem se pokud možno s rovnými zády předkloníme a uchopíme prsty u nohou. POZOR - pohyb vychází z kyčlí. Kolena zůstávají napnutá. Zkusíme sklonit hlavu až ke kolenům. Volně dýcháme a zůstáváme na 5 nádechů a výdechů. Pak se s nádechem narovnáme, paže jdou do vzpažení. S výdechem položíme ruce na stehna.

ÚČINKY: působí na Manipúra čakru, která se nachází v oblasti pupku. Povzbuzuje celkovou životní energii. Stimuluje krevní oběh v zádech a protahuje svalstvo zad i všechny svaly na zadní straně nohou. Povzbuzuje funkci ledvin a slinivky břišní.

ARDHA MATSJENDRÁSANA - pokrčíme pravou nohu a postavíme ji chodidlem vně levého kolene. Levou nohu ohneme a umístíme patou k pravé hýždi. Vytáčením trupu doprava umístíme levou ruku ramenem za ohnuté pravé koleno a jejími prsty uchopíme vnější kotník této nohy (pokud je to možné). Ruka je rovnoběžně s lýtkem a holení této nohy. Celé tělo vytočíme s maximálním výdechem doprava. Opřeme se o dlaň pravé ruky a necháme ji nataženou. Dáváme pozor, aby ramena byla ve stejné výši. Pozici prodýcháme na 5 dob. Vrátíme se zpět do sedu s nataženýma nohama, a to samé zopakujeme na opačnou stranu. Poté si odpočineme v pozici VOZKY. Přesuneme se do sedu s pokrčenýma nohama u sebe. Rukama obejmeme kolena, pomalu se předkloníme a hlavu položíme na kolena. 3 krát se nadechneme a vydechneme. Cítíme, jak záda hezky relaxují. Potom se pomalu přesuneme do lehu na zádech.

ÚČINKY: stimulace ledvin a jater, zlepšení imunity. V pozici VOZKY uvolnění a relaxace páteře.

LOĎKA (NAVÁSANA) – leh na zádech. V zádrži dechu po nádechu pomalu zdvihneme od podložky horní polovinu těla, paže a ruce, poté i natažené nohy. Prsty rukou směřují vpřed, ruce jsou otočené dlaněmi k podložce. Nakonec jsou nohy asi 15 cm nad zemí. Pokud je to možné, vydržíme na 3 nádechy a výdechy. Pak návrat zpět. Zopakujeme ještě jednou. Lze provést s pokrčenýma nohama. Poté si opět lehneme na záda.

ÚČINKY: posiluje a stimuluje břišní orgány. Pomáhá zlepšit trávení a zmírňuje stres.

MALÝ MŮSTEK - v lehu na zádech pokrčíme obě nohy a snažíme se je přiblížit patami k hýždím. Nohy máme mírně u sebe. Ruce necháme položené vedle těla dlaněmi dolů a snažíme se je co nejvíce přiblížit ke kotníkům. S nádechem stáhneme hýždě, podsadíme pánev a trup – hlavně břicho a pánev, se snažíme zvednout co nejvýše. Až budeme nahoře, volně dýcháme. Poté nádech a s výdechem se vrátíme zpět. Zopakujeme ještě 3 krát.

ÚČINKY: tonizuje oblast pánevního dna, odstraňuje poruchy pohlavních orgánů, působí také příznivě na záda. Stimuluje břišní orgány, ledviny a nadledvinky.

Naše cvičení se blíží ke konci, takže si pomalu a jemně přitáhneme kolena k hrudníku a obejmeme je rukama. Takto zůstaneme, jak dlouho je nám příjemné, a až budeme chtít,  přejdeme do pozice MRTVOLY (ŠAVÁSANA), tzn., že si lehneme na záda. Nohy jsou natažené, mírně od sebe, špičky volně do stran. Ruce leží podél těla, dlaněmi vzhůru. Oči jsou zavřené, dech přirozený. Pokud cítíme napětí v bedrech, můžeme pokrčit nohy.

ÚČINKY: regeneruje celé tělo, navozuje celkové uvolnění, zbavuje stresu a snižuje potřebu spánku.

DOPORUČENÍ: než se přesunete do pozice ŠAVÁSÁNA, můžete si zapálit svíčku v aromalampě, kde spolu s vodou smícháte pár kapek éterického oleje jako je: jalovec, zázvor, cedr, rozmarýn, skořice nebo hřebíček (vše doporučuji připravit předem). Každý z nich i jejich kombinace posilují ledviny, silně prohřívají a působí antisepticky na močový systém. Uvolněte se a vychutnejte si tuto domácí aromaterapii :-). Tyto oleje jsou vhodné i do koupele.